Natalie bought 4 chicken wings for $7.60. How much does each wing cost? On the double number line below, fill in the given values, then use multiplication or division to find the missing value.

Respuesta :

Given :

Natalie bought 4 chicken wings for $7.60.

To Find :

How much does each wing cost.

Solution :

Let, price of each chicken wing is x.

So,

[tex]x = \dfrac{Total price of wings}{Number of wings}\\\\x = \$\dfrac{7.60}{4}\\\\x = \$1.9[/tex]

Therefore, price per chicken wing is $1.9 .

Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico