Answer:
5000 J
Explanation:
Given that,
Weight of Danny Diver, F = 500 N
He steps off a diving board 10 m above the water
We need to find the kinetic energy of the water with which it hits. Let its is K. It is given by :
E = mgh
Where g is acceleration due to gravity
[tex]E=500\ N\times 10\ m\\\\=5000\ J[/tex]
So, he hits the water with kinetic energy of 5000 J.