breaziaf
breaziaf breaziaf
  • 18-11-2014
  • Mathematics
contestada

janice bought 4oranges for $3.40.what is the unit price

Respuesta :

Soccergirl101
Soccergirl101 Soccergirl101
  • 18-11-2014
You have to divide 3.40/4 and the unit price will be 0.85
Answer Link
izzybelle
izzybelle izzybelle
  • 18-11-2014
well 4/$3.40 = 1/?
3.40÷4=0.85
so 85 cents for one orange because it was $3.40 for 4 oranges so divide it and younhet the answer
Answer Link

Otras preguntas

Circumferenceif a circle is 62.8inches,whats is the radius
What is 24/120 simplified
If Harriet rolls a number cube. What is the probability that the cube will land on a 3 or 4.
What are the two main types of interview?
What's the quadratic equation?
How does upwellings off the coast of Peru provide a living for the fishermen?
What countries share a region of glaciers in South America? Chile Brazil Uruguay Argentina
Fats are the main substances essential for body growth and repair
Osmosis is a diffusion process that moves _____ through the membrane from higher to lower concentration. a. molecules b. salt c. water d. nutrients
What is the meaning of the underlined phrase in this excerpt from Sonnet 126 by William Shakespeare? O thou, my lovely boy, who in thy power Dost hold Time's fi