jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

What mass of MnO2 is produced when 445 grams of H2O are reacted? H2O 2MnO4− Br− → BrO3− 2MnO2 2OH−
Find the value of x. Round your answer to the nearest tenth: 37 6 x
Compare and contrast the transition to college with the transition to middle school.
Which of the following correctly describes the image below? HHO H-N-C-C-OH R (5 points)
-3 3/4 divided by 2 1/2
How do you simplify (x+9)(x-9)
kiss me if I'm wrong 1+1=63623756845493874975398769746793795634
I need a love poem for my beloved. poem should be must 3 stanza ​
3 Select the correct option to complete the narration of the dialogue between king and jester. Raghu: Don't be a fool!. Mira: Stop howling Ravi. If you want to
Explain the applications of a spm ma je v​
ACCESS MORE