taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this please ​
please help asap…………
How to find the limit of a function.
What is one positive side that Anne sees to be in hiding? It keeps her from being too conceited. It is making her closer to her family. She can study what sh
Draw, colour and label 3 methods of disposing rubbish.​
Which of the writing prompts below calls for an evaluative thesis? A. Compare the tax implications for married couples filing jointly with those filing separate
according to the vedas how did most indo-aryans live ??
What property did the British military forces mainly focus their attention on?
A GIRL WANTS TO BUY A DRESS THAT COST 125$ ANDSHE HAS A DISCOUNT OF 15% OFF OF A 5% COUPAWN HOW MUCH DID SHE PAY
When i read in spanish should i translate it to english or read it as it is.