adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

What are the characteristics of mass culture?
wats the 60% off a prize that is $20.00
An object with mass 60 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -19, -3 > its speed was 3.5 m/s. A single constant force < 220, 320, -120
If f(x) is 4x-3 what is (f^-1of) (10)
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
Six popular brands of tea are to be used in a blind taste study for consumer recognition. If three distinct brands are chosen from the six, and if the consumer
find the amplitude, period, and phase shift of the function defined by: y=3-2cos(3x+pi)
find the amplitude, period, and phase shift of the function defined by: y=3-2cos(3x+pi)
When MgCO3(s) is strongly heated, it produces solid MgO as gaseous CO2 is driven off.Does the oxidation number of carbon change upon the formation of CO2?