Answer:
15.71 cm
Step-by-step explanation:
Equation for the circumference of a circle: 2πr or dπ where r is the radius & d is the diameter.
5*π = 15.71
Answer:
15.71 cm
Step-by-step explanation:
Use the circumference formula, C = 2[tex]\pi[/tex]r
Since the radius of half of the diameter, the radius will be 2.5 cm
Plug in the radius into the formula and solve:
C = 2[tex]\pi[/tex]r
C = 2[tex]\pi[/tex](2.5)
C = 15.71
So, the circumference of the circle is approximately 15.71 cm