The time [tex]t[/tex] in seconds that it takes an object to fall a distance from [tex]d[/tex] ft from rest is given the formula [tex]\sqrt[]{2d/8}[/tex] where g is the acceleration due to gravity. Find the value of d when g = 32 ft/s² and [tex]t[/tex] = 3 s.

Respuesta :

Answer:

144 ft

Explanation:

t = √(2d/g)

3 s = √(2d / (32 ft/s²))

9 s² = 2d / (32 ft/s²)

d = 144 ft

Space

Answer:

d = 144 ft

General Formulas and Concepts:

Math

  • Order of Operations: BPEMDAS

Physics

  • Vertical Kinematics Equation: d  = 1/2gt²
  • Gravity g is always equal to 9.8 m/s² or 32 ft/s²

Explanation:

Step 1: Define

[tex]t=\sqrt{\frac{2d}{g} }[/tex] - we get this from algebraically solving to t from the kinematics equation

g = 32 ft/s²

t = 3 seconds

Step 2: Solve

  1. Substitute:                                   [tex]3=\sqrt{\frac{2d}{32} }[/tex]
  2. Square both sides:                      [tex]9=\frac{2d}{32}[/tex]
  3. Multiply 32 on both sides:          [tex]288=2d[/tex]
  4. Divide 2 on both sides:               [tex]144=d[/tex]
  5. Rewrite:                                        [tex]d=144[/tex]
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico