Answer:
Before beginning its descent, the object gets 143.5 meters high
Explanation:
Projectile Motion
It's known as the type of motion that experiences an object that is projected near the Earth's surface and moves along a curved path exclusively under the action of gravity.
Being vo the initial speed of the object, θ the initial launch angle, and [tex]g=9.8m/s^2[/tex] the acceleration of gravity, then the maximum height reached by the object is:
[tex]\displaystyle y_m=\frac{v_o^2\sin^2\theta}{2g}[/tex]
The object is shot at vo=75 m/s at an angle of θ=45°. The maximum height is calculated below:
[tex]\displaystyle y_m=\frac{75^2\sin^2 45^\circ}{2\cdot 9.8}[/tex]
[tex]\displaystyle y_m=\frac{5625\cdot 0.707^2}{19.6}[/tex]
[tex]y_m=143.5\ m[/tex]
Before beginning its descent, the object gets 143.5 meters high