contestada

Question Completion Status:
A Moving to the next question prevents changes to this answer.
Question 5
A ball gets pushed off a 1.2m high table with a horizontal speed of 9m/s. How far does the ball travel horizontally before hitting the ground?

Respuesta :

Answer:

The ball will travel 4.45 m horizontally before hitting the ground

Explanation:

Horizontal Motion

When an object is launched horizontally with a speed v from a height h, the maximum horizontal distance traveled by the object, also called range can be calculated as follows:

[tex]\displaystyle d=v\cdot\sqrt{\frac {2h}{g}}[/tex]

The question provides us with the following data:

Initial speed of the ball: vo=9 m/s

Height: h=1.2

Proceed to calculate the range:

[tex]\displaystyle d=9\ m/s\cdot\sqrt{\frac {2\cdot 1.2\ m}{9.8\ m/s^2}}[/tex]

Calculating:

[tex]\displaystyle d=9\ m/s\cdot\sqrt{0.2449\ s^2}[/tex]

[tex]d=9\ m/s\cdot 0.4949\ s[/tex]

d=4.45 m

The ball will travel 4.45 m horizontally before hitting the ground

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico