Let's divide and see how much the popcorn cost per ounce, then we can see which is the better priced brand.
first brand: 16 ounces + 9 ounces = 25 ounces
$2.00/25ounces = $0.08
second brand: 16 ounces + 14 ounces = 30 ounces
$2.10/30ounces = $0.07
So, since $0.08 is less than $0.07, the second brand is the better buy.