Respuesta :

Answer:

t = 0.306 s

Explanation:

Given that,

Initial velocity of the ball, u = 3 m/s

When it reaches the top of its path, its final velocity, v = 0

We need to find the time it takes the ball to reach the top of its path. It can be calculated using first equation of motion.

v = u +at

Here, a = -g

[tex]0=u-gt\\\\t=\dfrac{u}{g}\\\\t=\dfrac{3\ m/s}{9.8\ m/s^2}\\\\t=0.306\ s[/tex]

So, the ball will take 0.306 s to reach the top of its path.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico