Respuesta :

Answer:

Rollerskates: 9 miles/hr

Bike: 17.5 miles/hr

Step-by-step explanation:

How fast→ referring to speed

Speed= distance/ time

Rollerskates:

Distance= ¾ mile

Time= 5 mins

Since the question wants the speed to be in miles per hour, convert the time from minutes to hours.

60 mins= 1 hr

1 min= 1/60 hr

Time= 5/60 hr

Speed

[tex] = \frac{3}{4} \div \frac{5}{60} \\ = \frac{3}{4} \times \frac{60}{5} \\ = 9 \: miles/hr[/tex]

Bike:

Distance= 3.5 miles

Time

= 12 mins

= 12/60 hr

= ⅕ hr

Speed

= distance ÷ time

= 3.5 ÷ ⅕

= 3.5 ×5

= 17.5 miles/hr

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico