Answer:
Explanation:
There really are no atoms. Some are ions. However at your level, I think you are expected to answer something connected to 6.02 * 10^23
First Find the mass of one mole
Na: 2 * 23 = 46
S: 1 * 32 = 32
O: 4* 16 = 64
Total 142
Next Find the number of Moles
1 mole has a mass of 142
x mole have a mass of 180
Cross Multiply
142 * x = 180 * 1
x = 180 / 142
x = 1. 27 moles.
Next figure out the number of atoms in 1.27 moles of Na2SO4
Na: 2 * 1.27 * 6.02 * 10^23 = 1.53 * 10^24
S : 1 * 1.27 * 6.02 * 10^23 = 7.6 * 10^23
O: 4 * 1.27 * 6.02 * 10^23 =3.05 * 10^24
Total 5.34*10^24