Suppose you had two circular objects. Let the first circular object have a diameter of 26 cm and let second circular object have a diameter that is half as long as the diameter of the first. What would the circumference be for the second item in centimeters?

Respuesta :

Answer:

40.82cm

Step-by-step explanation:

half of 26 is 13

the second's circle diameter is 13

the formula for circumference is C = 2πr

where r is the radius and π is 3.14

diameter =2r

13 = 2r

r = 6.5

2 x 6.5 x 3.14 = 40.82

40.82 cm  

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico