Answer:
T = 2.57 s
Explanation:
The period of a wave is equal to the time it takes for one wavelength to pass by a fixed point.
No of waves observed = 10.9
Time taken, t = 28 s
We need to find the period of the water waves. Number of waves per unit time is called frequency. Let it is f. So,
[tex]f=\dfrac{n}{t}\\\\f=\dfrac{10.9}{28}\\\\f=0.389\ Hz[/tex]
If T is period of the wave. It is equal to the reciprocal of frequency.
[tex]T=\dfrac{1}{f}\\\\T=\dfrac{1}{0.389}\\\\T=2.57\ s[/tex]
So, the period of the water waves is 2.57 seconds.