You started with $300, and you spent $115 on Jake. You also set aside money to
cover the sales tax on $300. Now it's your turn to decide exactly what you will
purchase with the money you have left. You calculated the costs and best prices
for sheets, shoes, dressers, and peaches, but you didn't buy anything yet. Now
it's time to make your purchases. Make a list of the things you will buy and how
much each items cost. Explain your purchasing decisions.

Respuesta :

Answer:

Vehicle Sales Price $30,000

Trade-In Value ($5,000)

Rebate ($1,000)

Taxable Amount $24,000

Taxable Amount * 5% $1,200

Step-by-step explanation:

The vehicle sales price is the cash price of the vehicle including any up charges that increase the vehicle price. Taxable up charges include accessories, document fees, transportation fees, anti-theft devices, and more. The sales tax rate is always the rate charged in the purchaser's county of residence, as indicated by the address on the title.  

If the purchase was made out of state, the tax rate will be determined by the purchaser's county residence. Click for more info on out of state purchases.

For example, if someone from Converse County; 5% (6% from April 1, 2013 through November 30, 2015); purchases a vehicle in Denver (7%), the purchaser would pay 5% (6% April 1, 2013 to November 30, 2015).

Important: Wyoming law requires that a bill of sale must be presented to pay sales tax when a vehicle is purchased from a dealer. When a vehicle is purchased from an individual, no bill of sale is required.  

The amount of sales tax due depends on:

- Sales price of the vehicle, and

- The applicable sales tax rate

First, see how much money you can actually spend

300-115-21=164

ok so u have $164

ok now just choose stuff you wanna buy, I will just buy the list of things in the question (sheets, shoes, dressers, and peaches) because I already know the price of them

so the sheet is $18 and buy 1 get 1 50% off, u need 3, so 18x2+9=$45

shoes are 3 for the price of 2 and each pair is 10 bucks, so 3 will be the price of 2 shoes which is 10x2=$20

For dressers, only 2 people want their own so we only need 2, dressers are 12% off $32 which is $28.16 each so 2 of them is 28.16x2=$56.32

In step 3 part b it says how much a dozen costs so im going to assume the family wants a dozen

since 3 is $2 a dozen will be $8 so $8 dollars for peaches

Now add the prices up to find the total money we spent on other things other than on Jake or tax. so 45+20+56.32+8=129.32

since we started with 164 we have enough money for these items, the rest of the money just goes to the family for them to spend i guess, so 164-129.32=$34.68 are given to the family for them to spend.

I spent like 2 hours making this readable so please

follow me

brainliest

heart

1 follow/brainliest/heart=1 less pain because of a question I have to go thru.

Hope this actually helps and isnt wasting ur time lol.

ACCESS MORE
EDU ACCESS