ebelinaalmonte3576
ebelinaalmonte3576 ebelinaalmonte3576
  • 30-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anthony works in a grocery store.apples are on sale this week for 5 pounds for $12.00 .How much would 3 pounds cost?

Respuesta :

ChristopherRego
ChristopherRego ChristopherRego
  • 30-10-2020

Answer:

7.20

Step-by-step explanation:

12/5=2.4

2.4 for lb of apples

2.4*3=7.2

Answer Link
electric420jimbo electric420jimbo
  • 30-10-2020

Answer:

$7.20 for 3 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what energy transformation is involved in movement of muscles
Which of the houses functions is the most important
What is 5 2/6 times 4=
In the town of sleepy Oak. the fine for speeding ticket is $32.65 + s dollars. Where s is the miles per hour over the speed limit. A. What is the fine for going
increase £248 by 30%
Which of the houses functions is the most important
Two cards are drawn from a single deck of 52 cards one after the other. If the first card is not replaced, find the probability of selecting a King on the first
Mr Wallace took 600mg of medicine. This was 75% of the full dose. What was the full dose?
what are some powders that you might find on the kitchen floor
A triangle has angles measuring 43.5 and 62.8 1. What is the measure of the triangle's third angle? 2. Classify the triangle by sides and angles