Answer:
The net force exerted on the race-car driver is 727.3 N
Explanation:
Acceleration
According to Newton's second law of motion, the acceleration of an object a is directly proportional to the net force F and inversely proportional to the object's mass m:
[tex]F=m.a[/tex]
Since we don't have the value of the acceleration, we must use the kinematic equations to calculate it.
The main formula for accelerated motion is:
[tex]v_f=v_o+a.t[/tex]
Where vf is the final speed of the object, vo is its initial speed, a is the acceleration, and t is the time.
The race-car driver accelerates from vo=0 to 50 m/s in t=5.5 s. We can calculate the acceleration, solving the above equation for a:
[tex]\displaystyle a=\frac{v_f-v_o}{t}[/tex]
[tex]\displaystyle a=\frac{50-0}{5.5}[/tex]
[tex]a=9.09\ m/s^2[/tex]
Now we calculate the net force:
[tex]F=80\ Kg\cdot 9.09\ m/s^2[/tex]
[tex]\boxed{F=727.3\ N}[/tex]
The net force exerted on the race-car driver is 727.3 N