mallaryy123
mallaryy123 mallaryy123
  • 30-09-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate if 12 pairs of socks sell for $5.79

Respuesta :

soji
soji soji
  • 30-09-2016
12 pairs of socks sells for $5.79

Divide both numbers by 12, you get:
1 pair of sock sells for $0.4825

12 pairs of socks sells for $5.79.

Divide both sides by 5.79, you get:
2.07253886 socks sell for $1
Answer Link

Otras preguntas

I need help please.
Given the function f(x) = x + 1 and the linear function g(x), which function has a greater value when x = 2?A.f(x) is greaterB.g(x) is greaterC.f(x) and g(x) ar
In this excerpt from Robert Burns’s poem “A Red, Red Rose,” which two lines are written in iambic trimeter? (An iambic trimeter pattern contains an unstressed s
MAJORR HELP!! One week, a cake shop sold 45 pineapple cakes and 62 chocolate cakes on the weekdays and 55 pineapple cakes and 79 chocolate cakes over the weeken
Write the related series for the finite sequence 3, 7, 11, ..., 27. Then find the sum
a paragraph on how to make tea or coffee​
Is (9, 90) a solution to the equation y = 10x?yes​
Cody is selling chocolate and white chocolate candy bars for a school fundraiser. 30% of the candy bars sold have been white chocolate. If Cody has sold 24 whit
Hannah was preparing to make 'goody bags' for tricker-treaters on Halloween. She had large bags of snack pack candies: one bag held 48 pieces of chocolate, a se
In the design of a space station to operate outside the earth’s gravitational fi eld, it is desired to give the structure a rotational speed N which will simula