slimecool2608 slimecool2608
  • 30-10-2020
  • Mathematics
contestada

PLS HELP QUICKLY ILL GIVE BRAINLIEST

I ONLY NEED HELP WITH QUESTION 1

PLS HELP QUICKLY ILL GIVE BRAINLIEST I ONLY NEED HELP WITH QUESTION 1 class=

Respuesta :

CartoonGeekYT
CartoonGeekYT CartoonGeekYT
  • 30-10-2020

Answer: 7 pies

Unit price: $3.50

Step-by-step explanation:

1. To find the unit price, you must divide the cost by the amount of pies

11 divided by 3 is 3.70

24.50 divided by 7 is 3.50

2. You now have the unit price. To find the better buy, you need to determine which price is lower.

3.50 < 3.70

3. The better buy is the 7 pies.

Answer Link

Otras preguntas

what jobs did Athenian slaves do
Which famous US car manufacturer that was formed in South Bend, Indiana in 1852 stopped production in 1963?
Which of the following is a predicate? a. Went to the movies b. After the sunset c. My brothers fiance d. A terrible fight
Simon opened a certificate of deposit with the money from his bonus check. the bank offered 4.5% interest for three years of deposit. Simon calculated that he w
HOW MANY TENTHS ARE IN 13.58
Name either of the two British ships sunk off Malaya three days after Japan entered the war?
Solve this equation by factoring 6n^2-18n-18=6
if 3 quarts are divided into 16 players how many ounces each player get
why is it important for group members to be group-oriented
Circle the letter of the best SYNONYM (the word or phrase most nearly the same as the word in parenthesis) 1. to (speculate on) the election results a.