slimecool2608 slimecool2608
  • 30-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
8 oz of peanut butter for $5
32 oz of peanut butter for $30

Respuesta :

CartoonGeekYT
CartoonGeekYT CartoonGeekYT
  • 30-10-2020

Answer: the 8 ounce jar

Step-by-step explanation:

1. Find the unit cost of each by dividing the cost by the ounces

.0625

.9375

2. Round to the nearest hundredth

.06

.94

3. The lowest unit rate is the answer.

.06 < .94

The 8oz jar is your answer.

Answer Link

Otras preguntas

Paw Locker has the highest Return on Assets in its comparison group. Which of the following could be a secret to its success? (select all that apply) (Hint: loo
Fill in the blank with the verb that best completes the sentence Yo hablo español ——— no hablo inglés. A. por tanto B. ni C. pero D. o
Find the area and perimeter of a court with dimensions of 50ft by 84ft.
The Flash can travel 400 m in just 5.2 minutes. What is his average velocity in m/s?
2(x+4)=10 how do i expand?
Does water have high or low specific heat?
What do the Roman Empire do ?
A car travels 200 meters, then turns right and travels 80 meters and finally makes a U-turn and travels another 120 m. If this is all done in 200 seconds, what
6x + 3 (2x) - 7 - 2³ Please include th steps to solving it.
-2x2 - x + 7 +x2 +4x-5