The Sweet Shoppe sells a half-dozen cupcakes for $16.50. The Cupcake Factory sells a dozen cupcakes for $30.00. Jameska purchases two cupcakes from each shop. What is the difference in the purchases?

The difference in the purchases is $
.

Respuesta :

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

The cost of half of dozen of cupcakes at Sweet Shoppe = $16.50.

The cost of a dozen cupcakes at Cupcake factory = $30.00. Therefore the  cost of half a dozen cupcakes at Cupcake factory = $30.00 / 2 = $15.00

The difference in purchases =  cost of half a dozen cupcakes at Sweet Shoppe - cost of half of dozen of cupcakes at cupcake factory

The difference in purchases = $16.50 - $15.00 = $1.50

This means that their is a difference of $1.50 for half a dozen cupcakes between the Sweet Shoppe and cupcake factory.

ACCESS MORE
EDU ACCESS