Given that the tensile strength of aluminum foil is 311 megapascals, its thickness is approximately 15.0 micrometers, and a roll of household aluminum foil is 30.0 centimeters wide, how much force F is needed to pull off a sheet to use

Respuesta :

Answer:

Explanation:

cross sectional area = width x thickness

A = 30 x 10⁻² x 15 x 10⁻⁶ = 450 x 10⁻⁸ m

tensile strength F / A = 311 x 10⁶ N / m²

F = A x 311 x 10⁶

= 450 x 10⁻⁸ x 311 x 10⁶

= 139950 x 10⁻²

= 1399.5 N  .

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico