Devon is trying to find the unit price on a -pack of drinks on sale for $2.99. His sister says that at that price, each drink would cost just over $2.00 . Is she correct, and how do you know? If she is not, how would Devon's sister find the correct price?

Respuesta :

Answer:

Devon's sister is NOT correct

Units price=0.50

Step-by-step explanation:

Based on the information given Devon's sister is NOT correct

For Devon's sister to find the correct price what she has to do is to find the unit price by dividing the total cost of the amount of $2.99 by the number of items which is 6.

Using this formula

Units price=Total cost/ Numbers of items

Where,

Total cost=$2.99

Numbers of items=6

Let plug in the formula

Units price=$2.99/6

Units price=0.498*100

Units price=49.8

Units price=0.50 Approximately

Therefore Devon's sister is NOT correct and the correct price is 0.50

ACCESS MORE
EDU ACCESS