Respuesta :
Answer: Cost of each item bought by Spongebob = $2.5
Cost of each item bought by Patrick = $1
Step-by-step explanation:
Let x be the cost of each item bought by Spongebob.
Then, cost of each item bought by Patrick = x- 1.50
Then, cost of 3 items bought by Spongebob = 3x
Cost of 5 items bought by Patrick = 5(x-1.50)
If both Spongebob and Patrick paid the same amount of money then
[tex]3x= 5(x-1.5)\\\\\Rightarrow\ 3x=5x-1.5\times5\\\\\Rightarrow\ 3x=5x-7.5\\\\\Rightarrow\ 5x-2x=7.5\\\\\Rightarrow\ 3x=7.5\\\\\Rightarrow\ x=\dfrac{7.5}{3}\\\\\Rightarrow\ x=2.5[/tex]
Cost of each item bought by Spongebob = $2.5
Cost of each item bought by Patrick = $2.5-$1.5=$1
Hence, Cost of each item bought by Spongebob = $2.5
Cost of each item bought by Patrick = $1
Answer: Cost of each item bought by Spongebob = $2.5
Cost of each item bought by Patrick = $1
Step-by-step explanation:
Let x be the cost of each item bought by Spongebob.
Then, cost of each item bought by Patrick = x- 1.50
Then, cost of 3 items bought by Spongebob = 3x
Cost of 5 items bought by Patrick = 5(x-1.50)
If both Spongebob and Patrick paid the same amount of money then
Cost of each item bought by Spongebob = $2.5
Cost of each item bought by Patrick = $2.5-$1.5=$1
Hence, Cost of each item bought by Spongebob = $2.5
Cost of each item bought by Patrick = $1