Francis Watson's gross pay is $61,100. He takes a married exemption of $3,000. His state income tax rate is 3.5 percent. How much will be deducted from his weekly paycheck for state taxes?

Respuesta :

Answer:

$39.10

Step-by-step explanation:

in this problem we are  expect to solve for the taxable income and return the tax deductible

given data

gross pay is $61,100

married exemption of $3,000.

the taxable gross pay is

$61,100- $3,000.

=$58100

the tax deductible is 3.5% of pay

=3.5/100*58100

=0.035*58100

=2033.5

since the $2033.5 is the annual tax, in a year we have 52 weeks

therefore

=2033.5/52

= $39.10

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico