At​ noon, a tank contained 10 cm water. After several​ hours, it contained 3 cm of water. What is the percent decrease of water in the​ tank? The percent decrease in water in the tank is nothing​%.

Respuesta :

Answer:

70%

Step-by-step explanation:

Given that:

Initial water level in the tank at noon = 10 cm

After several hours, water level = 3 cm

To find the percentage change in the water in the tank, we can use the following formula:

[tex]Percentage\ Change = \dfrac{Final\ Value - Initial\ Value }{Initial\ Value}\times 100[/tex]

Here, Final Value = 3 cm

Initial Value = 10 cm

Putting the values in the formula:

[tex]Percentage\ Change = \dfrac{3 - 10 }{10}\times 100\\\Rightarrow Percentage\ Change = -70\%[/tex]

Here, negative value, means there is a decrease in the final value from the initial value.

Therefore, the answer is 70% decrease.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico