contestada

A student throws a ball horizontally at the rate of 40 m/s. If the height from which the ball is thrown is 2 m, how far will the ball travel before it touches the ground? 16.33 m 16.33 m 25.56 m 25.56 m 28.29 m 28.29 m 19.54 m

Respuesta :

Answer:

25.56 m

Explanation:

For vertical movement , initial velocity u = 0

Displacement  h = 2 m

time taken = t

h = ut + 1/2 gt²

2 = .5 x 9.8 x t²

t² = .4081

t = .639 s

During this period , the ball will move in horizontal direction uniformly with velocity 40 m /s .

horizontal displacement = horizontal velocity x time

= 40 x .639 = 25.56 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico