Answer:
The new speed is [tex]V_r = 443.4 \ m/s[/tex] , in the direction [tex]\theta = 14.36^o[/tex] with respect to the ground
Explanation:
From the question we are told that
The initial speed of the jet airliner is 366 mph to the east (positive x - axis )
The direction of the wind is [tex]u = 127 \ mps[/tex] toward 60° north west
Generally the x component of jet airliner velocity is
[tex]v_x = 366 * cos (0) = 366 \ mph[/tex]
Generally the y component of jet airliner velocity is
[tex]v_y = 366 * sin (0) = 0 \ mph[/tex]
Generally the x component of winds velocity is
[tex]u_x = 127 cos(60) = 63.5 \ m/s[/tex]
Generally the y component of winds velocity is
[tex]u_x = 127 sin(60) = 109.99 \ m/s[/tex]
Generally the velocity of both the jet airliner and wind along the x-axis is
[tex]V_x = v_x + u_x = 366 + 63.5 = 429.5 \ m/s[/tex]
Generally the velocity of both the jet airliner and wind along the y-axis is
[tex]V_y = v_y + u_y = 0 + 109.99 = 109.99 \ m/s[/tex]
Generally the resultant velocity is
[tex]V_r = \sqrt{V_x^2 + V_y^2}[/tex]
=> [tex]V_r = \sqrt{429.5^2 + 109.99^2}[/tex]
=> [tex]V_r = 443.4 \ m/s[/tex]
The direction is
[tex]\theta = tan^{-1} [\frac{V_y}{V_x}][/tex]
=> [tex]\theta = tan ^{-1}[\frac{109.99}{429.5}][/tex]
=> [tex]\theta = 14.36^o[/tex]