Answer:
P = 0.98 W
Explanation:
Given that,
Mass, m = 1 kg
Height, h = 0.9 m
(a) We need to find power must the battery supply to the vehicle for a run time of 9 seconds. Power is given by work done divided by time. It can be given by :
[tex]P=\dfrac{W}{t}\\\\P=\dfrac{mgh}{t}\\\\P=\dfrac{1\times 9.8\times 0.9}{9}\\\\P=0.98\ W[/tex]
So, the required power is 0.98 W.