A person places $290 in an investment account earning an annual rate of 2.2%, compounded continuously. Using the formula V = P e r t V=Pe rt , where V is the value of the account in t years, P is the principal initially invested, e is the base of a natural logarithm, and r is the rate of interest, determine the amount of money, to the nearest cent, in the account after 18 years.

Respuesta :

Answer: $430.90

Step-by-step explanation:

Given formula : [tex]V = P e^{ r t}[/tex], where V is the value of the account in t years, P is the principal initially invested, e is the base of a natural logarithm, and r is the rate of interest.

Given: P= $290 , r=2.2% = 0.022 [divide percent by 100 to remove percent sign '%']

Also, t=18 years

Now, [tex]V=290e^{0.022\times18}=290e^{0.396}[/tex]

[tex]=290\times1.48586931755\approx\$430.90[/tex]

Hence,  the amount of money in the account after 18 years. = $430.90

ACCESS MORE
EDU ACCESS