Serafina has finished cleaning and organizing her bedroom and put away the last of her shoe storage containers. She has a lifting force of 25 N and moved the container a distance of 3 meters. How much work did she do? (Make sure you include proper units in your answer.)

Respuesta :

Answer: Work DONE =- 75Nm = 75 Joules

Explanation:

Work is done when a force applied to an object, cause a displacement  by causing  such object to move   Thus work is calculated by multiplying the force by the distance moved by the  object.

From the question,

Given  that force= 25N

Distance = 3m

therefore

Work  = Force x Distance

          25N X 3m =

= 75 Nm = 75 Joules

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico