A furniture store delivers for $40 plus $0.75 for every mile they have to travel from the store. Which function represents the cost for delivery, c(m), given the distance from the store, m, in miles, and how much does delivery cost for someone who lives 60 miles from the store?

Respuesta :

Answer:

$85

Step-by-step explanation:

le the total cost be y

and the number of miles be x

the expression for the total can  be modelled linearly as

y=mx+c

given that

c=$40

m=$0.75

for x==60miles

we can substitute into the expression to solve for y we have

y=0.75(60)+40

y=45+40

y=85

The cost to deliver at a distance of 60miles is $85

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico