Respuesta :

Answer:

230.692

Explanation:

23.54kg*9.8m/s²= 230.692

Neetoo

Answer:

F = 230.69 N

Explanation:

Given data:

Mass = 23.54 Kg

Acceleration = 9.8 m/s²

Force = ?

Solution:

Mass ×Acceleration is equal to force.

F = 23.54 Kg × 9.8 m/s²

F = 230.69 Kg.m/s²

Kg.m/s² = N

F = 230.69 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico