jocelynotero659 jocelynotero659
  • 30-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jamie saw an advertisement for a 6 ounce tube of toothpaste that cost $.90 how much should a 4 ounce tube cost?

Respuesta :

euvenelee011 euvenelee011
  • 30-10-2020

Answer:

it will be $.60

Step-by-step explanation:

divide 90 by 6 and get 15. multiply 4 by 15 and get 60!

Answer Link
SiyaJax1
SiyaJax1 SiyaJax1
  • 30-10-2020

4 ounces would be 0.60 cents

Answer Link

Otras preguntas

Which conferences are true by CPCTC?
I need help on this question
A scientist plans to find out if dams harm a river ecosystem. He interviews 500 environmentalists and 450 of them believe that dams are harmful for the ecosyste
What is the volume of the cylinder below radius 8 height 3 in pi units Answer choices: A)96pi unit^3 B)192pi unit^3 C)225pi unit^3 D)576pi unit^3
the sides of a triangle are 80 cm , 100 cm and 140 cm determine the radius of the inscribed circle
Discuss the regulatory and macroeconomic factors that contributed to the credit crunch of 2007–2008
How do you write (-∞, 8) or (10, ∞) as an inequality?
Please help me i need it
A lot of companies have unnecessary rules just because they want to control people
A bag has 4 green marbles, 3 red marbles, and 3 yellow marbles. What is the probability that you pick a yellow marble, do not replace it, and pick a red marble?