Respuesta :

Answer:

[tex]\boxed {\tt 12.5 \ meters}[/tex]

Explanation:

We want to find how far the dog can travel, or the distance.

Distance can be found by multiplying the speed and the time.

[tex]d=s*t[/tex]

The dog travels 2.5 meters per second and travels for 5 seconds. Therefore,

[tex]s=2.5 \ m/s\\t= 5 \ s[/tex]

Substitute the values into the formula.

[tex]d=2.5 \ m/s \ * 5 \ s[/tex]

Multiply. Note that the seconds, or "s" will cancel each other out when multiplying.

[tex]d= 2.5 \ m * 5[/tex]

[tex]d=12.5 \ m[/tex]

The dog can travel 12.5 meters at 2.5 m/s for 5 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico