A televison that regularly sells for $749 is

marked down 15%. After it doesn’t sell, it is

reduced another 20% from the sale price. What

is the total savings from the original price?

Respuesta :

Answer:

$239.68 or 32%

Step-by-step explanation:

749÷100=7.49   7.49×85=636.65

636.65÷100=6.3665

6.3665×80=509.32

cost after both reductions= $509.32

749-509.32=239.68

total savings =$239.68 or 32%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico