Seudónimo Seudónimo
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

A store charges $7.00 for 2 pounds of gummy worms, $10.50 for 3 pounds of gummy worms, and $24.50 for 7 pounds of gummy worms. Write an equation that represents the total cost (y) of any number of pounds (x) of gummy worms.

Respuesta :

eabandr
eabandr eabandr
  • 29-10-2020

Answer:

y/x=3.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A powerful surge of oxytocin is released in a _____.
Which of the following describes why consuming large amounts of vitamin A is more dangerous than consuming large amounts of vitamin C?
Inspired by the writer’s experience of being arrested when he refused to pay a $1 poll tax as a protest against the Mexican War, by was published in 1849. NextR
Why did Jamestown eventually flourish?
A Brainliest for the correct answer
Read these lines from Fredrick Douglass's speech "What to The Slave Is the Fourth of July?" But I fancy I hear someone of my audience say, it is just in this
a ridge-like deposit of sediment at the edge of a glacier
Deniz tried to subtract two polynomials. Her work is shown below.
What was the Middle Passage?
24 loaves of bread cost $48. How much does 10 loaves cost