miabalcazar2008
miabalcazar2008 miabalcazar2008
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$1.99 for 19 lb

The unit rate is $ /lb.

Respuesta :

jmdowdy37 jmdowdy37
  • 29-10-2020

Answer:

$1.99/19lb = $.10/lb

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of pounds

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is in passive voice? A. Jon gave his paper to his teacher. B. The paper was written by Jon. C. Jon wrote the paper. D. Jon researched his paper f
Summarise the term 'relevant industrial awards' and identify the four conditions that can apply to them.
What is the value of x in the diagram below? Fill in the blank. x= B (6x+2)° (8x+6)° (7x+4)° F E
pls just write last two parts and explain
Arrange the following compounds in order of smallest to largest formula mass. (smallest on top) a. sodium hydroxide b. lithium sulfide c. magnesium chloride d.
7.2.2 Quiz: Understand Assumptions of Truth Question 1 of 10 Which option is the best example of believable evidence that could be used in a hoax? A. An eyewitn
How does this change impact the meaning of the fault in our stars
When asked "What do you think is more important to protect the right of Americans to own guns or to control gun ownership 46% of all Americas said protecting th
5. What does Lincoln not want to happen to the government? 6. What do you think was Lincoln's purpose in presenting the Gettysburg Address? Cite details from th
A string of forty (40) characters is reduced to eleven (11) by using run length encoding. What is the compression ratio computed to 3 decimal places? Show by ma