angie0730 angie0730
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

Caculate the unit rate. Paying $20.92 for 4
cheeseburgers. What is the cost per burger?

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 29-10-2020

Answer:

$5.23 per burger

Step-by-step explanation:

You need to divide $20.92/4=5.23

Answer Link
Studentofbrasil Studentofbrasil
  • 29-10-2020

Answer:

5,23

Step-by-step explanation:

$20.92 divided by 4 = 5,23

because the total cost divided by how many you bought equals to the price ever each one IF they were of equal cost.

In this case they most likely were.

Answer Link

Otras preguntas

Who is sohcahtoa joe from Csi: Geometry Trig
What is a political machine?
how to figure how many hundreds there are in 150,000
At the Council of Trent, all of the following beliefs were supported EXCEPT: a. the need for ceremonies b. the Catholic and Anglican Churches were equal in the
Soil can best be described as the?
In the ocean, there are areas where there are very few living things. ____________ is the term that describes when this happens to a natural area.
Metal Perestroika failed to improve the Soviet economy for all of the following reasons, EXCEPT __________. A. the lack of interest by foreign investors in open
a bag of birdseed that normally cost $22.25 is marked up to $25.30. What is the percent markup ?
what effect does the figure of speech wearing holes in the floor have?
Metal Perestroika failed to improve the Soviet economy for all of the following reasons, EXCEPT __________. A. the lack of interest by foreign investors in open