contestada

If 150 grams of water is to be heated from 15.0°C to 100°C to make a
cup of tea, how much heat must be added? The specific heat of water is
4.18 J/gºC *

Respuesta :

Answer:

53295J

Explanation:

The amount of heat to be added can be calculated using the formula:

Q = m × c × ∆T

Where;

Q = amount of heat (J)

m = mass (g)

c = specific heat capacity of water

∆T = change in temperature (°C)

According to the provided information, m = 150g, c = 4.18 J/gºC, final temperature= 100°C, initial temperature= 15°C

Hence, Q = m × c × ∆T

Q = 150 × 4.18 × (100°C - 15°C)

Q = 627 × 85

Q = 53295J

The amount of heat added is 53295J

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico