A disc is rotating with angular speed 50rad/sec having radius r=2m. Find angular velocity of point A wrt C, O and B.

Don't spam!​

A disc is rotating with angular speed 50radsec having radius r2m Find angular velocity of point A wrt C O and BDont spam class=

Respuesta :

Answer:

50 rad/s

Explanation:

Angular velocity equals the relative linear velocity divided by the radius.

vb = va + ωr

ω = (vb − va) / r

The disc has angular velocity 50 rad/s and radius 2 m.  So the linear velocity of point A is v = (50 rad/s) (2 m) = 100 m/s.  The linear velocity of point C is v = (50 rad/s) (1 m) = 50 m/s.  And the linear velocity of point B is -100 m/s.

The angular velocity of point A with respect to point C is:

ω = (100 m/s − 50 m/s) / (1 m)

ω = 50 rad/s

The angular velocity of point A with respect to point O is:

ω = (100 m/s − 0 m/s) / (2 m)

ω = 50 rad/s

The angular velocity of point A with respect to point B is:

ω = (100 m/s − -100 m/s) / (4 m)

ω = 50 rad/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS