brysoncole brysoncole
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

If a bag of 5 pieces of gum cost $1.25, how many pieces can you buy for $4.00?

Respuesta :

rutasirdeshmukh
rutasirdeshmukh rutasirdeshmukh
  • 29-10-2020

Answer:

16 pieces of gum

Step-by-step explanation:

If 5 pieces of gum costs $1.25 then, you can divide 4 by 1.25 to get 3.2.

Next, you can multiply 3.2 by 5 to get 16 pieces of gum.

Hope this Helps!!! :)

Answer Link
jmdowdy37 jmdowdy37
  • 29-10-2020

Answer:

16 pieces

Step-by-step explanation:

$1.25/5=.$25 per piece of gum. $4.00/$.25 = 16

Answer Link

Otras preguntas

A fish market bought two swordfish at a rate of $13 per pound. the cost of the larger fish was 3 times as great as the cost of the smaller fish. the total cost
What 2 Prime Numbers are added to make 85?
what if adults were children and children were adults? -this is my home work for some reason
Which element has 32 protons in its nucleus?
A 1 kilogram ball has 8 joules of kinetic energy. What is the speed
The term "Diaspora" refers to __________. a. the break of Christianity with Judaism b. the blending of Jewish and Muslim traditions c. the spread of Islam to so
Which was not an effect of the flood of 1927 on the state of Arkansas? A. created thousands of refugees B. increased trust in government relief agencies
What English political traditions did colonists bring with them to America?
Which item was part of the Populist Party's platform? A. repeal of the graduated income tax B. an end to government loans to farmers C. consumer protection
what is 0.689 in word form