Respuesta :
Buy the batteries and stereo online:
4.99*2= $9.98 +$90 = $99.98
6.99-5.00 = $1.99
99.98+1.99=$101.97
3Cds in store
7.97*3= $23.85
5% tax = 1.19
10% off = 2.39
$23.85 - $1.19= $22.66
22.66 + 101.97= $124.63
All in store:
12+100+23.85= 135.85 - 6.45 = $129.40
All online:
9.98 + 90 + 26.85= 126.85 +$1.99 = 128.84
4.99*2= $9.98 +$90 = $99.98
6.99-5.00 = $1.99
99.98+1.99=$101.97
3Cds in store
7.97*3= $23.85
5% tax = 1.19
10% off = 2.39
$23.85 - $1.19= $22.66
22.66 + 101.97= $124.63
All in store:
12+100+23.85= 135.85 - 6.45 = $129.40
All online:
9.98 + 90 + 26.85= 126.85 +$1.99 = 128.84
Physical store: 15% discount ;6% sales tax.
Online store: $5 off ; shipping fee $8.99
Let us assume that the total item bought costs $100
Physical store:
100 x 15% = 15 discount
100 - 15 = 85 discounted cost of item
85 * 6% = 5.1 sales tax
85 + 5.1 = 90.10 total cost
Online store:
100 - 5 = 95 discounted cost of item
95 + 8.99 = 103.99 total cost
It's cheaper to go and visit the physical store.
Online store: $5 off ; shipping fee $8.99
Let us assume that the total item bought costs $100
Physical store:
100 x 15% = 15 discount
100 - 15 = 85 discounted cost of item
85 * 6% = 5.1 sales tax
85 + 5.1 = 90.10 total cost
Online store:
100 - 5 = 95 discounted cost of item
95 + 8.99 = 103.99 total cost
It's cheaper to go and visit the physical store.