alex95930 alex95930 29-10-2020 Mathematics contestada 1 Dog food costs $9.50 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of dog food? (7.4A) A x = 9.50 + y B x = 9.50y C y = 9.50 + x Dy = 9.50x