an object of height 120 cm is standing at a distance of 50 cm from the mirror from the mirror then the image distance from the object will be ​

Respuesta :

Answer:

[tex]100\ cm[/tex]

Explanation:

Given

[tex]Height = 120\ cm[/tex]

[tex]Distance = 50\ cm[/tex]

Required

Determine the image's distance from the object's distance

Though, it's not stated but I'll assume that we're dealing with a plane mirror.

When an image is reflected in a plane mirror, the distance of the object is the twice the distance between the mirror and the object itself.

Mathematically,

Object Distance from Image = 2 * Image Distance from Mirror

So, we have:

Object Distance from Image = 2 * 50 cm

Object Distance from Image = 100cm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico