destinycendejas destinycendejas
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-ounce tube of paint costs 15.40 what is the cost per ounce?

Respuesta :

sspeasl21 sspeasl21
  • 29-10-2020

Answer:

3.85

Step-by-step explanation:

Divide 15.40 by 4.

Answer Link
LinaAck13 LinaAck13
  • 29-10-2020

Answer:

3.85

Step-by-step explanation:

4 ounces = 15.4

4 ounces/ 4= 1 ounce

15.4/4=3.85

Answer Link

Otras preguntas

Members of the fire department lean a 30-foot ladder against a building. The side of the building is perpendicular to the level ground so that the base of the l
The greatest common factor of 3m squared n + 12mn squared is
Write a quadratic function in standard form with zeros 9 and -4
The greatest common factor of 3m squared n + 12mn squared is
Solve for x : 2x^2+4x-16=0
what is he first step in solving the equation (*x*-6)2=9
9 students volunteer for a committee. How many different 6-person committees can be chosen?a. 1 b. 362,880 c. 60,480 d. 84
What is the next term in the geometric sequence 16, –4, 1, –(1/4), … ?
Which of the following sentence containan a verb in the simple past tense ? A) Jenna has driven this route multiple times B) I was working overtime for about si
Name the 4 realms of the earth .