Respuesta :
Answer:
It will take 19.9 hours to fill the cubic.
Explanation:
First, we can find the volume of the cubic.
[tex]V_{c}=18.7^{3}ft^{3}=6539.2 ft^{3}=1.85*10^{8} ml[/tex]
Let's multiple this volume times the density
[tex]V_{c}*\rho=1.85*10^{8} ml * 1.49 g/ml = 2.76*10^{8} g[/tex]
If we divide the spilling rate by V times density we will have:
[tex]t=\frac{V_{c}}{\rho R}=2.76*10^{5} kg/3.85kg/s=71688.3 s = 19.9 h[/tex]
Therefore, it will take 19.9 hours to fill the cubic.
I hope it helps you!
The study of chemicals and bonds is called chemistry. when the amount reactant and the product is equal is said to be equilibrium.
The correct answer is 19.9h.
What is density?
- The density, of a substance is its mass per unit volume.
The formula used to solve the question is as follows:-
[tex]D= \frac{M}{V}[/tex]
The data is given as follows:-
- [tex]V = 1.85*10^8\\[/tex]
The density of the is as follows:-
[tex]V*D =1.85*10^8 *1.49 =2.76*10^8[/tex]
Hence, the time will be as follows:-
[tex]t=\frac{V_c}{Dr}\\ \\=\frac{2.76*10^5}{3.85} \\ = 71688.3s\\=19.9h[/tex]
Hence, the correct time is 19.9h.
For more information about the density, refer to the link:-
https://brainly.com/question/1255220