Respuesta :
Answer:
For the car not to strike the deer, the minimum deceleration should be 8 m/s² with a combined instantaneous drivers reaction
Therefore, weather the deer is struck by the car depends on the drivers reaction time and deceleration of the car
Explanation:
The given parameters are;
The distance away from the deer the car was when the driver notices the deer = 25 m
The speed of the car = 20 m/s
Therefore, for the car not to strike the deer, the minimum deceleration of the car should be from 20²/(2 × 25) = 8 m/s² for an instantaneous driver reaction time
For a driver reaction time of 0.5 seconds, we have
Distance moved by car = 0.5 × 20 = 10 meters
Distance of the car from the deer at the start of deceleration = 25 - 10 = 15 meters
Minimum deceleration of the car required = 20²/(2 × 15) = 13.[tex]\bar 3[/tex] m/s²
For the car not to hit the deer, the minimum deceleration should be 8 m/s² with instantaneous driver's reaction.
Car hit the deer will depend on the driver's reaction time and deceleration of the car,
Given here,
Distance, when driver notice the deer = 25 m
Speed of the car = 20 m/s
So, the minimum deceleration
[tex]\bold {= \dfrac {20^2 }{2\times 25} = 8\ m/s^2 }[/tex]
Therefore, for the car not to strike the deer, the minimum deceleration of the car should be 8 m/s² with an instantaneous driver reaction time.
To know more about decceleration,
https://brainly.com/question/4403243